Dochodzenie odszkodowań

 

stluczka, dochodzenie odszkodowańW sytuacji gdy byłeś uczestnikiem wypadku spowodowanego nie z Twojej winy i Twoje auto zostało uszkodzone, aby skutecznie dochodzić odszkodowania za uszkodzony lub zniszczony pojazd w pierwszej kolejności powinieneś bezpośrednio po zdarzeniu ustalić imię i nazwisko sprawcy wypadku, adres zamieszkania, numer polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) jego pojazdu, nr PESEL, a także numer rejestracyjny i markę samochodu.

Jeżeli sprawca wypadku przyznaje się do winy za jego spowodowanie bardzo ważne jest uzyskanie od niego pisemnego oświadczenia, że to on ponosi wyłączną i całkowitą winę za spowodowanie wypadku oraz wskazanie daty, miejsca zdarzenia i jego okoliczności (przebiegu wypadku), które musi zostać własnoręcznie podpisane przez sprawcę. Wzory oświadczeń sprawcy wypadku bezpłatnie udostępniają na swoich stronach internetowych Towarzystwa Ubezpieczeń. Można je wydrukować i trzymać w aucie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia na drodze.

Ponadto jeżeli na miejscu zdarzenia były inne osoby – pasażerowie, kierowcy innych pojazdów, lub przechodnie, którzy widzieli zdarzenie należy również spisać ich dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, a także uzyskać od nich oświadczenie zawierające opis zdarzenia i wskazanie osoby odpowiedzialnej za spowodowanie wypadku. Świadek zdarzenia powinien własnoręcznie podpisać się pod tak sporządzonym oświadczeniem.

Jeśli sprawca nie przyznaje się do winy lub nie chce okazać dokumentów zawierających wyżej wskazane dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr polisy OC jego pojazdu,) należy wezwać na miejsce zdarzenia Policję, która sporządzi odpowiednią notatkę urzędową zawierającą opis przebiegu zdarzenia i wskazanie sprawcy zdarzenia lub co najmniej jej uczestników.
Następnie jeżeli posiadasz wyżej wskazane dane sprawcy wypadku należy zgłosić szkodę Zakładowi Ubezpieczeniowemu. Szkodę zgłaszasz w tym towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym sprawca wykupił polisę OC pojazdu, którym spowodował wypadek, oznacza to, że szkodę likwidujesz z OC komunikacyjnego sprawcy.

Jeśli nie wiesz w jakim zakładzie jest ubezpieczony sprawca, możesz sprawdzić to na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wpisując dane w postaci numeru rejestracyjnego pojazdu kierowcy odpowiedzialnego za wypadek. Jeżeli ustalisz, że sprawca nie miał w chwili zdarzenia OC lub uciekł z miejsca wypadku i nie ustalono jego tożsamości, to zgłoś szkodę Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu za pośrednictwem dowolnie wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, który ma w swojej ofercie polisy OC, każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przyjąć w takiej sytuacji zgłoszenie poniesionej przez Ciebie szkody.

Zakład ubezpieczeń obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie dni trzydziestu licząc od daty zgłoszenia szkody.
Ważne jest również to, że masz prawo aby części wymieniane były oryginale, nie zaś by były to tańsze zamienniki. Ubezpieczyciel nie może też swobodnie zaniżać odszkodowania o koszty amortyzacji pojazdu i zasłaniać się tym, że uszkodzone części nie były nowe”. Sąd wskazał,  że odszkodowanie  z OC sprawcy powinno obejmować celowe i ekonomiczne koszty nowych części i materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu. Nie można przy tym zapominać, że zgodnie z art. 8241 § 1 k.c. suma pieniężna wypłacona przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody.

Odszkodowanie ubezpieczeniowe nie może zatem wynosić więcej aniżeli szkoda wyrządzona w ubezpieczonym mieniu w następstwie wypadku, wszelka bowiem nadwyżka oznaczałaby bezpodstawne wzbogacenie, przekreślające istotę i cel gospodarczy ubezpieczenia majątkowego.Stanowiska ubezpieczycieli, zgodnie z którymi  upoważniony do odszkodowania nie może żądać zwrotu kosztów naprawy z wykorzystaniem droższych części zamiennych, jeżeli jest możliwe wykonanie takiej samej naprawy przy użyciu wskazanych mu, znacznie tańszych komponentów tej samej jakości, gdyż nie można czynić ze swojego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego, uznać zatem należy za nieprawidłowe. Jeżeli poszkodowany miał auto, w którym zamontowane były części oryginalne, ubezpieczyciel musi wykonać naprawę przy użyciu części oryginalnych, a nie tańszych zamienników.

 

A co w przypadku starszych samochodów? Jeżeli nie posiadały one części oryginalnych, ubezpieczyciel ma prawo zapłacić jedynie za zamienniki.
Nadto należy pamiętać, że w okresie likwidacji szkody, poszkodowanemu przysługuje prawo do pojazdu zastępczego. Koszty najmu takiego pojazdu obowiązany jest pokryć ubezpieczyciel. Przy czym nie ma znaczenia fakt, że pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do celów prywatnych.